Sprzedaję mieszkanie. Kiedy się wymeldować? Jakie formalności?

Chcesz sprzedać mieszkanie i znalezienie nabywcy wdaje Ci się najtrudniejszym etapem? No cóż, to jest najprostszy część całego tego zamieszania. Wystarczy opublikować ogłoszenie w najpopularniejszych mediach społecznościowych i dodać fajne zdjęcia, żeby później kupiec przyszedł sam! No tak, ale co dalej? Jak dopełnić formalność żeby niczego nie pominąć i obejść się bez niepotrzebnego stresu. Żeby cała procedura poszła szybko i bezproblemowo zarówno dla nas jak i przyszłego właściciela naszego mieszkania musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

Spisanie umowy przedwstępnej

Ten dokument nie jest obowiązkowy jednak może zabezpieczyć Cię w momencie gdy kupujący nie posiada całej sumy, za która kupuje mieszkanie lub gdy termin dokonania transakcji jest odległy.

Skompletowanie dokumentów niezbędnych u notariusza

Są to:tytuł prawny nabycia nieruchomości, odpis z księgi wieczystej,zaświadczenie o uiszczeniu lub zwolnieniu z opłaty podatku, zaświadczenia ze spółdzielni, zaświadczenia o braku zaległości w opłatach i zaświadczenie o wymeldowaniu w lokalu (takie zaświadczenie zdobędziemy w Urzędzie Miasta i należy je uzyskać przed udaniem się do notariusza, jednak jest możliwość sprzedania mieszkania bez takiego zaświadczenia, ale wtedy w akcie notarialnym zostanie zamieszczony wpis z terminem w jakim należy wymeldować się)

Umówienie terminu u notariusza

Wraz z kupującym umówcie się na właściwy termin wizyty u notariusza. Przy okazji możemy dopytać się notariusza o to jakie dokumenty mamy przygotować do sprzedaży mieszkania. Takie porady są całkowicie darmowe.

Pamiętajcie, żeby w przemyślany sposób dokonać formalności abyśmy nie mieli po sprzedaży niepotrzebnych problemów. W końcu zazwyczaj sprzedajemy mieszkanie komuś nieznajomemu i nie wiemy jak taka osoba może się zachować w sytuacjach stresowych.

Więcej na https://otico.pl/blog/sprzedaz-mieszkania-kiedy-sie-wymeldowac/

Be the first to comment on "Sprzedaję mieszkanie. Kiedy się wymeldować? Jakie formalności?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*